کاغذ و مقوای گلاسه
کاغذ و مقوای گلاسه
آوریل 18, 2022
Corrugated fiberboard
مقوای موج دار
می 7, 2022
کاغذ و مقوای گلاسه
کاغذ و مقوای گلاسه
آوریل 18, 2022
Corrugated fiberboard
مقوای موج دار
می 7, 2022
کاغذ روزنامه

کاغذ روزنامه (News Print)

برای اولین بار در سال ۱۸۴۴ توسط آقای چارلز فنرتی از نوا اسکوتیای کانادا اختراع و ساخته شد. این کاغذ قدرت جذب بالایی داشته و معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده میشود. جنس کاغذ روزنامه از تفاله چوب یا خمیر چوب و الیاف بازیافتی است که طی فرآیندی بدون بکارگیری عملیات مکانیکی روی مواد اولیه آن ساخته می شود و مقاومت آن در برابر نور پائین است.

به طور کلی سلولز و لیگنین دو ماده ای هستند که در ترکیبات ساختار چوب بیشترین فراوانی را دارند. آن چه که باعث مرغوبیت بیشتر انواع کاغذ می‌شود سلولز است و لیگنین باعث کم شدن مقاومت مکانیکی آن در برابر پارگی ها و خرابی ها می‌شود.

در طی فرآیند تولید کاغذ روزنامه لینگین زیادی در فیبر که ماده اصلی تولید کاغذ است باقی می ماند و درنتیجه کیفیت و مقاومت محصول تولید شده در برابر هر نوع پارگی یا خرابی را کاهش می دهد اما هنوز از مقاومت بالایی در برابر انواع خرابی و پارگی برخوردار است. به صورتی که در مقایسه با بسیاری از سایر انواع کاغذها ویژگی های خوبی دارد و گزینه بسیار مناسبی معرفی می شود.

البته باید بیان کرد که به دلیل اینکه در طی فرآیند ساخت این نوع کاغذ لینگین زیادی در بافت آن باقی می ماند، کاغذ روزنامه دارای قدرت جذب بالایی می شود. زیرا به طور کلی وجود میزان زیاد لینگین در بافت آنها باعث افزایش قدرت جذب در آنها می شود.

کاغذ روزنامه معمولا مورد استفاده برای چاپ روزنامه ها است و از ویژگی های بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل این محصول دارای کاربردهای فراوانی نیز می باشد. این کاغذ برای کارهای هنری سریع و موقتی مناسب است. از این کاغذ برای طراحی‌های خام و اولیه ی بزرگ و طراحی های موقتی که با مداد ذغالی، مداد شمعی و مداد گچی انجام می شوند، استفاده می شود. کاغذ روزنامه بصورت دفترچه، ورقه و… در دسترس است. این نوع کاغذ به صورت رول هایی با عرض های از ۷۰ تا ۱۱۰ سانتی متر و گراماژ متنوع از ۶۰ تا ۲۵۰ گرم تولید می‌شود.

کاغذ روزنامه از خمیر مکانیکی، که مقداری خمیر شیمیایی نیز در آن وجود دارد، تهیه می شود. به دلیل اینکه چاپ عکس بر روی این نوع کاغذ خیلی خوب نتیجه می دهد برای چاپ انواع بروشورها نیز این نوع کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کاغذ برای چاپ روزنامه و مواد چاپی شبیه به کاغذ روزنامه استفاده می شود؛ مانند بعضی از ژورنال های خانگی.

کاغذ روزنامه
کاغذ روزنامه به شکل پرداخت نشده تولید می شود و به همین دلیل خاصیت جذب مرکب در آن زیاد است. اما به دلیل استفاده از خمیر مکانیکی در حجم بالا با قرار گرفتن در مقابل نور و تابش خورشید به سرعت تغییر رنگ می دهد.

هزینه تولید آن نسبت به تولید سایر انواع کاغذها بسیار کمتر است زیرا برای تهیه مواد اولیه آن می توان از الیاف بازیافتی استفاده نمود که به صورت دفترچه، رول یا ورق عرضه می شود و برای چاپ با روش لترپرس و افست بدون خشک کن آماده شده و گرماژ آن معمولاً بین ۴۵ تا ۵۰ گرم در هر متر مربع است.

به دلیل اینکه امکان تولید این کاغذ از الیاف بازیافتی و به طور کلی از مواد بازیافتی وجود دارد می توان این محصول را در دسته محصولات دوستدار محیط زیست قرار داد.
امروزه این محصولات دوستدار محیط زیست از طرفداران زیادی در سرتاسر جهان برخوردار هستند، زیرا با توجه به اطلاعاتی که در دسترس است، مصرف کاغذ در چهل سال گذشته نزدیک به چهارصد درصد رشد داشته است، که باعث تخریب جنگلهای فراوانی در تمام دنیا شده است.

با استفاده از این محصولات دوستدار محیط زیست هم از گسترش تخریب جنگل های کره زمین جلوگیری می شود، و هم در هزینه ها صرفه جویی می شود، زیرا به صورت معمول کاغذ روزنامه چون از مواد بازیافتی تولید می شوند از قیمت پایین تر و جنس کاغذ نسبتا قابل قبولی نسبت به محصولات مشابه خود برخوردار است.

اطلاعات بیشتر در مورد کاغذ روزنامه

آرمان ابتکار کیمیا
آرمان ابتکار کیمیا
گروه سرمایه گذاری آرمان ابتکار کیمیا تامین انواع کاغذ و مقوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *