History of Paper
کاغذ و تاریخچه آن
آوریل 13, 2022
کاغذ و مقوای گلاسه
کاغذ و مقوای گلاسه
آوریل 18, 2022
History of Paper
کاغذ و تاریخچه آن
آوریل 13, 2022
کاغذ و مقوای گلاسه
کاغذ و مقوای گلاسه
آوریل 18, 2022
کاغذ تحریر
کاغذ تحریر (Writing Paper)

نام بین المللی این کاغذ Writing and printing paper می باشد که در ایران با نام کاغذ تحریر شناخته می‌شود. در دو نوع مختلف coated اندود شده و uncoated اندود نشده، تولید می‌شود که نوع uncoated آن در ایران عرضه می شود که می توان روی هر دو طرف آن چاپ کرد و مرکب به طرف دیگر نفوذ نمی کند. در انواع سایزهای ۱۰۰ در ۷۰ و ۶۰ در ۹۰ و گراماژهای ۵۰-۵۵-۶۰-۶۵-۷۰-۷۵-۷۵-۸۰-۱۰۰ و ۱۲۰ ارائه می‌شود.

کاربرد این کاغذ همان طور که از نام آن پیداست در صنعت چاپ و تحریر است که بیشتر برای چاپ انواع مجله و سررسید به مصرف می رسد. این کاغذ بیشتر از کشورهای اندونزی، چین ، مالزی و کره جنوبی وارد می شود و برندهای معروف در ایران شامل موریم، شینهو و کرون است .

سطح کاغذ تحریر مناسب برای نوشتن با خودکار است. به طور کلی کاغذهای تحریر را با دقت بیشتری تولید می کنند و بنابراین قیمت آن نیز نسبت به کاغذ چاپ گران تر است. کاغذ تحریر به رنگ سفید و یا در رنگ های مختلف ساخته می شود و ممکن است دارای خط و نقش معینی باشد. کیفیت و رنگ کاغذ تحریر بستگی به نوع خمیر آن دارد.

انواع کاغذهای چاپ و تحریر تولید شده از خمیر شیمیایی ، شامل انواع کاغذ ظریف پوشش دار و بدون پوشش است که معمولا حاوی مقادیر کمی خمیر مکانیکی بوده و یا کاملا فاقد خمیر مکانیکی می باشد و ۵ تا ۲۵ درصد نیز مواد پر کننده دارد. طبق قانون تعرفه گمرکی ایالات متحده ، مقدار بیشینه خمیر مکانیکی ۱۰% است.

در این کاغذها، از خمیرهای شیمیایی چوب پهن برگان و سوزنی برگان استفاده می شوند. از مهم ترین ویژگی های این نوع کاغذ می توان به مقاومت مناسب، روشنی زیاد و قابلیت بایگانی (نگهداری دراز مدت) خوب آنها اشاره کرد. اخیرا انواع مختلفی از کاغذهای ظریف با کیفیت بالا تولید شده اند که حاوی مقادیر نسبتا بالای خمیر مکانیکی ساخته شده از صنوبر یا سپیدار هستند.

انواع کاغذ تولید شده از خمیر شیمیایی، معمولا در یک فرایند کاغذ سازی قلیایی یا خنثی تولید شده و ویژگی های مقاومتی خوبی برای ورقه کاغذ فراهم می آورند. شرایط کاغذ سازی خنثی ، امکان استفاده از کربنات کلیسیم به عنوان اصلی ترین ماده پر کننده را فراهم نمود و ویژگی های بایگانی خوبی را برای کاغذ ایجاد می کند.

 

کاغذ تحریر

 

مقادیر زیاد مواد پر کننده و خمیر پهن برگان، موجب شکل گیری خوب کاغذ می شود. فن آوری های جدید مورد استفاده، شامل پرس کفشک دار است که موجب افزایش سرعت ماشین و افزایش درصد خشکی ورق کاغذ قبل از خشک کن می شود.همچنین اخیرا فن آوری ورق ساز شکافدار، برای شکل گیری بهتر ورق و آبگیری سریعتر از کاغذ مورد استفاده قرار گرفته است.
فن آوری چند لایه سازی مواد افزودنی نیز می تواند خواص کیفیتی خوبی را در این نوع کاغذ به وجود آورد. امروزه سطح کاغذهای ظریف بدون پوشش با استفاده از انواع آهار دهنده ها، رنگ آمیزی یا آهار دهی سطحی می گردد. کاغذهای ظریف پوشش دار ، یا مستقیما رنگ آمیزی می شوند (کاغذهای با پوشش کم وزن) و یا نخست با یک آهار دهنده، پوشش ابتدایی داده شده و سپس پوشش اصلی روی آن ها قرار می گیرد.

این کاغذ ها را حتی می توان سه بار پوشش دهی کرد (مورد استفاده برای کاغذهای هنری). سابقا، انواع کاغذ ظریف بدون پوشش در دستگاه اتوی تعبیه شده در ماشین کاغذ (اتوی درون ماشینی) بوسیله یک یا دو جفت پرس غلطکی، اتو کاری می شدند.فن آوری جدید به سمت اوتوزنی نرم پیش می رود.
در خصوص انواع کاغذ ظریف پوشش دار، امروزه اتوزنی مقدماتی در مقایسه با اتوزنی نرم ، توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. اتوزنی تکمیلی پس از اتوزنی مقدماتی انجام می شود.انواع کاغذ پرداخت شده مات ، عمدتا به طور پیوسته در ماشین کاغذ و از طریق یک ماشین اتوزنی متصل به آن و با استفاده از یک یا دو جفت پرس غلطکی نرم-نرم اتو می شوند.

کاغذهای ظریف، بسته به مصرف نهایی به صورت رول ، ورقه ای و یا به هر دو شکل موجود هستند. عمدتا انواع کاغذ مورد استفاده برای تکثیر، به صورت ورقه هایی با اندازه A4 و برای تهیه پوستر در اندازه های بزرگتر موجود هستند. کاغذ مورد استفاده برای چاپ تجاری و برای تهیه فرم و فهرست ها، عمدتا به صورت رول موجود است. مشتریان کاغذ ظریف، با مشتریان کاغذ تولید شده از خمیر مکانیکی از جهاتی تفاوت اساسی دارند.
اولا، در فضای کسب و کار انواع کاغذ ظریف، تاجران از لحاظ انبار کردن کاغذ و ارائه خدمات به مشتریان نهایی، نقش مهمی دارند. ثانیا تولید کنندگان تجهیزات اداری، به طور غیر مستقیم بخش مهمی از مشتریان این گونه کاغذها را تشکیل داده و فرصت منحصر به فردی را برای محصولات جدید و توسه کیفیت آنها فراهم می آورند.

معمولا تولید کنندگان تجهیزات اداری ، انواع کاغذ را آزمایش کرده و مجوز استفاده از یک نوع کاغذ مشخص را در ماشین هایشان صادر می کنند. کارشناسان این شرکتها، دائما کیفیت کاغذهای تولیدی موجود در بازار را بررسی و ارزیابی می کنند.

آرمان ابتکار کیمیا
آرمان ابتکار کیمیا
گروه سرمایه گذاری آرمان ابتکار کیمیا تامین انواع کاغذ و مقوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *